Ako sa starať o páperovú bundu: Jednoduchý návod na predĺženie jej životnosti

Perová bunda sa v zime ľahko stane našim najlepším parťákom! Pôvodná investícia môže byť síce o niečo vyššia, ale keď sa o ňu správne staráme, vráti sa nám niekoľkonásobne vo forme spoľahlivého prísunu tepla a dlhej životnosti. Ako sa teda o páperovku starať, aby vám vydržala čo najdlhšie, a pritom zostala ako nová?

Perie ako záruka tepla: Prečo je páperová bunda to najlepšie, čo si môžete na zimu zaobstarať
Okrem toho, že je super ľahká, funguje ako úžasný tepelný izolant. Nie že by hriala sama od seba, ale vďaka periu udrží telesné teplo, ktoré vaše telo prirodzene vytvorí, takže budete v príjemnom teplíčku aj v mrazivých dňoch. Oproti syntetickej výplni, ktorá teplo udržuje o niečo menej efektívne, má totiž perie schopnosť lepšie izolovať, a preto sa hodí do nízkych teplôt. Navyše má tiež vysokú absorpčnú schopnosť telesnej vlhkosti, čo sa hodí napríklad na horách alebo pri dlhšej zimnej prechádzke.

 

PÁNSKE BUNDY A VESTY DÁMSKE BUNDY A VESTY DETSKÉ BUNDY A VESTY

 

Ako správne prať páperovú bundu krok za krokom
V prvom rade si poďme vyvrátiť mýtus o pranie, respektíve skôr nepranie páperovej bundy – páperovky sa prať určite môžu, len je potrebné dodržať pár jednoduchých pravidiel, aby nedošlo k maléru. Na úvod začnite tým, že si prečítajte štítok, ktorý výrobca nenašíva na bundu len tak, aby ste mali čo odstrihnúť, ale aby ste presne vedeli, ako s bundou zaobchádzať. Dozviete sa tu pokyny na pranie a sušenie vašej páperovej bundy a ich dodržiavaním sa vyhnete nechceným prekvapeniam a udržíte páperovku v perfektnom stave.

Bundy s perím rozhodne neperte tak často ako ponožky! Ideálne napríklad na začiatku alebo na konci sezóny. Pokiaľ sa v medzičase predsa len niekde objaví drobná nečistota, skúste najprv vyčistiť len konkrétne miesto a až pri väčšom znečistení použite práčku.

Naše bundy z kačacieho peria odporúčame prať na šetrný program pri teplote 30–40 °C. Aviváž, bielidlá alebo zmäkčovadlá nechajte radšej bokom – tie môžu perie a ich funkčné vlastnosti poškodiť. Namiesto nich použite špeciálny prací prostriedok na perové oblečenie, ktorý perie krásne vyčistí a tým obnoví funkčnosť a kvalitu peria, takže bunda bude mať opäť perfektné izolačné schopnosti.

Čo sa týka odstreďovania alebo ak chcete „žmýkanie“, tu buďte opatrní – pokiaľ ide vypnúť, vypnite ho, alebo nastavte skutočne nízke otáčky (300–400).

A ešte jeden tip: Skúste do práčky prihodiť pár tenisových loptičiek, tie vám pomôžu udržať perie nadýchané a rovnomerne rozložené.

Nezabudnite tiež na všeobecné rady pre pranie akéhokoľvek funkčného oblečenia, teda zapnúť všetky zipsy, oblečenie otočiť rubovou stranou nahor a prať bez akýchkoľvek predmetov, ktoré by mohli oblečenie poškodiť. Určite sa chcete vyvarovať toho, že nabudúce budete čítať o tom, ako opraviť páperovú bundu.

Okrem toho, že je super ľahká, funguje ako úžasný tepelný izolant. Nie že by hriala sama od seba, ale vďaka periu udrží telesné teplo, ktoré vaše telo prirodzene vytvorí, takže budete v príjemnom teplíčku aj v mrazivých dňoch.

Ako sušiť páperovú bundu: Sušička vs. prirodzené sušenie
Praním to samozrejme nekončí - ešte musíme vyriešiť sušenie! Pokiaľ nechcete nič riskovať, páperovú bundu môžete sušiť aj bez sušičky. Počítajte ale s tým, že to bude „chvíľku“ trvať (cca 3–4 dni). Odporúčame sušiť páperové bundy na dobre vetranom mieste mimo priameho zdroja tepla (takže určite žiadny radiátor ani fén!). A nezabudnite bundu pravidelne pretrepávať – perie sa vďaka tomu pekne nadýcha a vráti sa do pôvodnej formy.

Pokiaľ sa rozhodnete sušiť páperovú bundu v sušičke, potom určite použite jemný program s nižšou teplotou a opäť pridajte tenisové loptičky, ktoré pomôžu, aby sa perie nezlepilo. Sušenie v sušičke môže trvať aj niekoľko cyklov, takže perovú bundu medzi jednotlivými cyklami pravidelne kontrolujte. Keď je suchá, nezabudnite bundu skontrolovať ešte raz a uistiť sa, že perie je rovnomerne rozložené a nadýchané.

A je to! Zase taká veda to nie je, že? Stačí si zapamätať niekoľko jednoduchých pravidiel - čítať pokyny výrobcu, prať šetrne a pri sušení sa vyhnúť zbytočnému zhone. Keď to zvládnete, páperovka vám vydrží roky a bude vám robiť spoľahlivého parťáka niekoľko zimných sezón!

Páčil sa článok?